– Vi gleder oss til å sette i gang med å lage en ny sesong av «Team Pølsa». Denne serien har betydd mye for mange. Ungdommene har blitt forbilder og både inspirert og berørt publikum med sin reise, sier Randi Helland, redaksjonssjef i NRK Fakta.
Seks ungdommer med ulike kognitive og fysiske funksjonsnedsettelser møtte opp på Beitostølen i april i fjor for å delta i et ambisiøst prosjekt.
Gjennom seks episoder i vinter har seerne sett Pia, Syver, Trygve, Sunniva, Peder og Mikkel teste grenser og se forbi egne hindringer. Hele Norge heiet gjengen frem da de fullførte rennet i Granåsen under ski-VM i februar.
Andre ungdommer får sjansen
I den neste sesongen vil den norske befolkningen bli kjent med andre ungdommer som lever med funksjonsnedsettelser.
– Vi har alle blitt veldig glade i gjengen i første sesong av «Team Pølsa». De har gitt oss helt nydelige TV-øyeblikk som har satt spor hos et bredt publikum. Når vi nå går i gang med en ny sesong vil vi gi andre ungdommer sjansen til å fortelle sine historier og til å bli med på nye utfordringer, sier Helland.
En som blir å se igjen i neste sesong er Øystein Pettersen. Han tar en ny runde som trener for laget.
– Sesong 1 av «Team Pølsa» traff meg på et plan jeg ikke hadde forutsett, men som jeg virkelig setter pris på. Det er uten tvil det mest meningsfulle jeg har gjort i jobbsammenheng. Jeg er så glad i ungdommene jeg har vært sammen med og kommer aldri til å glemme dem. Den gjengen består, og nå skal vi utvide laget med nye stjerner, sier Pettersen.
Den neste sesongen blir spesiell for ham på flere måter.
– Det er helt fantastisk at vi får lov til å gjøre en ny sesong, men også skummelt. Jeg vet litt om hvor krevende situasjoner vi havner i og har større innsikt i alt som kan gå galt. I tillegg er det spesielt for meg at målet nå er i Holmenkollen, et sted jeg selv har sterke minner fra. Jeg kan ikke gjøre annet enn å love og gjøre mitt ytterste og gleder meg til å møte en ny gjeng med herlige ungdommer, sier Pettersen.
Søk som deltaker her
NRK og Teddy TV er nå i gang med planleggingen av ny sesong og rekruttering av deltakere. Kunne du eller noen du kjenner tenkt seg å være med?
Vi søker deg som:
- er mellom 12 og 16 år
- har nedsatt funksjonsevne
- har lyst til å lære å gå eller pigge på ski
- er tilgjengelig for opptak i 2025 og til april 2026
Søknadsskjemaet finner du her