NFU: Budsjettet tar oss et skritt tilbake mot institusjonene

Regjeringen vil fjerne kravene som hindrer at boliger for mennesker med utviklingshemming blir institusjoner. – Ingen partier har gått til valg på å samle oss i institusjoner igjen. Likevel er det det som skjer, sa forbundsleder Tom Tvedt i budsjetthøringen i helse- og omsorgskomiteen.

I statsbudsjettet for 2027 foreslår regjeringen å avvikle alle krav i investeringstilskuddet til heldøgns omsorgsplasser som ikke følger av annet regelverk. Forslaget er omtalt som en forenkling for kommunene. For mennesker med utviklingshemming betyr det at kravene om små bofellesskap, ingen institusjonspreg og boliger i vanlige nabolag forsvinner. De står i en veileder fra Husbanken, ikke i lov eller forskrift.

– Det høres teknisk ut. Men det er nettopp disse kravene som sier at boligene våre ikke skal ligne en institusjon, sa Tvedt.

Forslaget står ikke alene. Tilskuddssatsen blir lik for omsorgsboliger og institusjonsplasser, en forsøkshjemmel skal åpne for samlokalisering med andre boligformål, og regjeringen viser til behovet for større prosjekter og mer samlokalisering. Utviklingshemming er ikke nevnt med ett ord.

Utviklingen har allerede gått i feil retning lenge. Under ansvarsreformen bodde to til fem personer i hvert bofellesskap. Ifølge forsker Jan Tøssebro ved NTNU bodde tre prosent i bofellesskap med sju eller flere beboere i 1994. I 2021 var andelen 49 prosent. Dagens bofellesskap nærmer seg ni til ti beboere, flere enn i institusjonene som ble bygd på 1980-tallet.

– Det skjer i små skritt som nesten ikke merkes. Dette budsjettet er et stort skritt, sa Tvedt.

Fra 1. januar i år er FNs konvensjon om rettighetene til personer med funksjonsnedsettelse en del av menneskerettsloven. Artikkel 19 gir rett til å velge hvor og med hvem man bor. Proposisjonen drøfter ikke dette. NFU ber komiteen sørge for at kravene videreføres og skrives inn i forskrift, og at regjeringen redegjør for hvordan ordningen er forenlig med konvensjonen.

NFU tok også opp vertskommunetilskuddet. Det gis til kommuner der beboere fra de gamle HVPU-institusjonene ble boende da institusjonene ble lagt ned. I juni ba Stortinget regjeringen videreføre tilskuddet. Nå foreslår regjeringen å oppheve vedtaket. Mange kommuner mister tilskuddet allerede neste år, og for de andre trappes det ned fram til 2031, uavhengig av om beboerne fortsatt lever. Beboerne telles heller ikke med i inntektssystemet, så kommunene får ingen kompensasjon andre steder.

– De er de eldste blant oss. Vi ber dere stå ved vedtaket fra juni, sa Tvedt.

Den tredje saken var tvang. I 2025 godkjente statsforvalterne 89 prosent av vedtakene om tvang overfor mennesker med utviklingshemming. Det ble gjennomført 120 stedlige tilsyn, en kraftig nedgang fra året før. Departementet skriver selv at det er for få, og at tilsynene avdekket lovbrudd. Likevel er det ikke satt av egne penger til flere tilsyn. NFU ber om øremerkede midler.

NFU er også imot at kompetansetilskuddet og opplæringsmateriellet Mitt livs ABC fjernes som øremerkede midler. NAKU, det eneste nasjonale fagmiljøet for tjenester til mennesker med utviklingshemming, får reelt mindre penger mens det evalueres.

– Ansvarsreformen ga oss egne hjem. Ikke la dette budsjettet bli starten på å ta dem fra oss igjen, sa Tvedt.

Les NFUs høringssvar her.

Publisert: 21. oktober 2026

Del med andre

Bli medlem i NFU

Støtt arbeidet for like rettigheter, inkludering og bedre levekår for mennesker med utviklingshemming.

Våre sponsorer

Relaterte nyheter

Les flere aktuelle saker, oppdateringer og nyheter fra NFUs arbeid.
Nyheter
14. oktober 2026

Færre i arbeid med regjeringens statsbudsjett

Regjeringen vil kun opprette 300 av de 1000 VTA-plassene som Stortinget har vedtatt. Vi...

Nyheter
7. oktober 2026

Statsbudsjettet sender oss tilbake til tiden før ansvarsreformen 

Regjeringen fjerner kravene som skal hindre institusjonslignende boliger, og kutter pengene som har fulgt...

Nyheter
28. september 2026

– Vi har ikke hatt trykket på hardt nok

Regjeringen har lagt fram en strategi for likestilling av personer med funksjonsnedsettelse fram til...